loading

آسیب شناسی مراکز مشاوره

2:4 ﺳﻪ شنبه 25 مهر 96
آسیب شناسی مراکز مشاوره

آسیب شناسی مراکز مشاوره

جولان دانش آموختگان جوان و کم تجربه در کلینیک های مشاوره

سلامت آنلاین- کمک گرفتن از مشاور و متخصص در هر زمینه، یک راه حل علمی و مدرن برای حل مشکل یا به دست آوردن راه حل های جدید است. خواه این مشاوره در زمینه روان شناسی و برای رهایی از اختلالات روانی باشد یا در زمینه کسب و کار. در این بین، بسیاری از کلینیک های مشاوره به شکل قانونی و علمی و البته برخی هم به شکل غیر علمی و با استفاده از مشاوران کم تجربه و تازه فارغ التحصیل شده به ارائه خدمت مشغول هستند.

به گزارش سلامت آنلاین، یکی از معضلاتی که گریبانگیر مراکز مشاوره شده، موج جوانگرایی و البته بی تجربگی کسانی است که خود را در جایگاه یک مشاور قرار داده اند. اولین سوالی که برای مخاطب پیش می آید این است که تجربه فردی که خود را مشاور معرفی می کند، تا چه اندازه در ارائه خدمت حرفه ای او موثر است؟

مدیر یک کلینیک مشاوره به سلامت آنلاین می گوید: «مسائل روحی روانی به گونه ای است که تا شخص سال های سال تجربه کار با مراجعان مختلف را نداشته باشد، نمی تواند فرد موفق وتوانمندی باشد.»

مرتضوی ادامه می دهد: «چه بسا مشاورینی که مدعی کار درمانگری بوده اند ولی متاسفانه نه تنها حال مراجعان آنها اصلا خوب نشده، بلکه با آن حال بد که به مشاور یا روانشناس مراجعه کرده اند، به علت کم تجربگی چنین شخصی، بدتر هم شده اند.»

وی ادامه می دهد: «دلیل آن این است که این مراجعان، روان خود را دراختیار فردی قرار داده اند که تجربه حرفه ای نداشته و فکر می کرده چون تازه فارغ التحصیل شده پس می تواند شق القمر کند، اما واقعیت چیز دیگری است. کمااینکه در درمان وسواس های فکری عملی، اگر فرد مراجعه کننده نزد مشاوری برود که تجربه حرفه ای نداشته باشد، خودش همان جلسه اول متوجه شده، درمانگر را رها می کند و نزد درمانگری می رود که سال ها عمر خود را صرف درمان بیماران کرده و توانسته تجارب حرفه ای خوب و با ارزشی به دست آورد.»

این مساله تنها منحصر به مراکز مشاوره فعال در حوزه روان شناسی نمی شود. خانم صراف زاده، مدیر یک کلینیک مشاوره در زمینه کسب و کار است. از نظر او اهمیت و جایگاه تجربه یک مشاور، حتی از علم او هم بیشتر است. وی در گفت وگو با سلامت آنلاین با بیان اینکه معمولا مشاورها خارج از چارت سازمانی قرار می گیرند و به مجموعه ها کمک می کنند، می گوید: «دوره مشاوره آنها نیز کوتاه مدت است.»

صراف زاده می افزاید: «مهم این است که مشاور به موضوعی که قصد صحبت و مشاوره در مورد آن را دارد، مسلط باشد. گاهی حتی رشته تحصیلی برخی مشاورین با موضوع مشاوره آنها نیز مرتبط نیست، اما به سبب تجربه ای که دارند کار مشاوره را انجام می دهند. ممکن است یک نفر در یک مقطع زمانی خاص خود را به عنوان مشاور جا بزند یا با مدرک تحصیلی غیر مجاز موفق به این کار شود، اما در دراز مدت نمی تواند جایگاه خود را به شکل ثابت حفظ کند. چرا که مشتری ها سرانجام پی به عدم توانایی وی می برند.»

متولیان چه می گویند؟

معاون دفتر سلامت روان وزارت بهداشت معتقد است که ارائه خدمات روانشناسی به مردم مستلزم یک سری دوره های آموزشی است و کسانی که قصد ارائه مشاوره دارند، باید این دوره ها را بگذرانند.
علی اسدی به
سلامت آنلاین می گوید: «کسی که امروز از دانشگاه فارغ التحصیل می شود و فردا قصد ارائه مشاوره دارد، طبیعتا ممکن است دانش لازم را داشته باشد، اما قطعا مهارت لازم برای انجام این کار را ندارد. بنابراین باید برای مدتی تحت نظر یک متخصص، کارآموزی کند و دوره ها و کلاس های متعددی را بگذراند.»

وی با بیان اینکه آنچه در دانشگاه ها در مورد خدمات روانشناسی به دانشجویان می آموزند، بیشتر جنبه تئوری دارد، خاطرنشان می کند: «در گذشته سازمان نظام روانشناسی مقرر کرده بود که هر مشاور مثلا ۵۰۰ ساعت یا ۷۰۰ ساعت در این دوره ها زیر نظر یک مرکز علمی آموزش ببینند و بعد وارد عرصه مشاوره شود که متاسفانه آن هم به دلیل مشکلاتی که داشت لغو شد.»

اسدی با تاکید بر اینکه خدمات روانشناسی برای ارائه در مراکز مشاوره، از نظر قانونی حتما باید پروانه فعالیت و مجوز از سازمان نظام روانشناسی داشته باشند، می گوید: «کسانی مجاز به ارائه خدمت روانشناسی در یک مرکز روانشناسی یا دفتر کار یا کلینیک هستند که در حال حاضر مجوز و پروانه فعالیت از سازمان مشاوره و روانشناسی داشته باشند. کسانی که این مجوز را ندارند و خدمات ارائه می دهند، مرتکب عمل غیرقانونی می شوند. این افراد باید زیر نظر یک مشاور یا روانشناس خدمت کنند، به نحوی که مسئولیت کار و مسئولیت فنی با ایشان باشد. البته مشروطه به اینکه به دانشگاه ها، حوزه درمان، سازمان نظام مشاوره و روانشناسی و... اعلام کنند که آقا یا خانم فلان که درس روانشناسی خوانده است، فعلا فاقد پروانه است، اما با مسئولیت فنی بنده کار می کند. تنها در این شکل قانونی، قابل قبول است.»

اسدی البته بخشی از تقصیر مشاوره های نادرست را به گردن مردم می اندازد و تصریح می کند: «وقتی مردم به منظور کسب خدمات مشاوره به یک کلینیک مراجعه می کنند، باید به تابلوی نصب شده بر سردر کلینیک توجه کنند. مراکزی که مجوز کار برای خدمات روانشناسی دارند، این مجوز یا از طرف سازمان نظام روانشناسی صادر شده یا از طرف دانشگاه که شماره ثبت و اسم آن در تابلو قید می شود. کسانی که اسم آنها در آن تابلو وجود ندارد، قطعا صلاحیت لازم برای ارائه مشاوره را ندارند. بنابراین مردم باید به این مسائل که این افراد به طور قانونی نمی توانند این خدمت را ارائه دهند و باید پروانه مطب و فعالیتشان در دفتر کارشان ثبت شده باشد یا باید آن مسئول فنی پاسخ گو باشد.»

مردم آگاهانه به کلینیک ها مراجعه کنند

معاون دفتر سلامت روان وزارت بهداشت تاکید دارد: «معمولا افرادی که به صورت قانونی دارای پروانه ارائه خدمات مشاوره هستند، کم تجربه نیستند. کمااینکه اگر یک فارغ التحصیل همین امروز برای دریافت پروانه فعالیت کار از سازمان نظام اقدام کند، تقریبا دو سال طول می کشد تا نوبت به او برسد و این مدت، فرصت مناسبی است برای اینکه بتواند زیر نظر افراد متخصص کارآموزی کند.»

وی در ادامه با تاکیدبر اینکه خدمات روانشناختی یک خدمات خیلی حساس و ظریف است، خطاب به مردم می گوید: «گاهی ارائه یک مشاوره غلط می تواند آسیب زیادی به مردم و خانواده بزند. بنابراین توصیه جدی ما به مردم این است که سعی کنند از مراکزی خدمت بگیرند که مشاوران، روانپزشکان یا روانشناسان آن مجوز فعالیت دارند و اگر جایی می بینند که نام افراد در تابلو یا بورد یا پروانه کار نیست، این افراد را رصد کنند.»

اسدی ادامه می دهد: «مردم برای مراجعه به روانشناس یا روانپزشک معتبر می توانند مراکز مجاز دارای پروانه فعالیت را از سایت هایی مثل سایت نظام روانشناسی استعلام کنند. چراکه به هر حال دولت نمی تواند در همه موارد ورود کند و برخی جاها مردم باید هوشمندی لازم را داشته باشند.»

وی ضمن اشاره به تعرفه های مصوب خدمات روانشناسی تصریح می کند: «گاهی مشاهده می شود برخی افراد تحت عنوان ارائه خدمات مشاوره، پول های غیر متعارف ۳۰۰ هزار تومان برای نیم ساعت یا ۴۰ دقیقه مشاوره از مردم اخذ می کنند که این غیر قانونی است. از آنجا که در حال حاضر سازمان نظام روانشناسی مسئول ارائه پروانه کار به روانشناسان برای سطوح مختلف کارشناس ارشد به بالاست، برای این خدمات تعرفه ای تعیین کرده است که از حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان تا ۶۰ هزار تومان می شود. البته این در شهرستان های مختلف متفاوت و در تهران کمی بالاتر است.» (سلامت آنلاین/محسن طاهرمیرزایی)

برچسب ها:

0 پیام

نظر شما در مورد آسیب شناسی مراکز مشاوره