loading

اینفلوئنسرمارکتینگ آری یا نه؟

21:24 دوشنبه 27 فروردین 97
اینفلوئنسرمارکتینگ آری یا نه؟

اینفلوئنسرمارکتینگ آری یا نه؟

اینفلوئنسرمارکتینگ آری یا نه؟

هیاهوی تمام برای هیچ

رکسانا معتمدی

مشاور استراتژی تبلیغات و بازاریابی

اگر اهل شبکه های اجتماعی و به خصوص اینستاگرام باشید کلمه ی اینفلوئنسر به گوشتان خورده است، اوج گفتگو درباره ی این افراد به دی ماه سال گذشته و همایش تگ استار مربوط می شد.در این رویداد که با همکاری چندین برند نظیر اسنپ، دیجی استایل، مجموعه ی باغ کتاب، هفت هشتاد، ihome و آپارات برگزار شد تعدادی از افرادی را که دنبال کنندگان زیادی در صفحات اجتماعی (به خصوص اینستاگرام) داشتند دعوت شده بود تا از این پلت فرم استفاده نمایند.

آن چیزی که باعث شد امروز تصمیم بگیرم در خصوص اینفلوئنسرها بنویسم، روند رو به رشد رویکرد تبلیغاتی بعضی از آنان بدون کسب دانش کافی برای این کار است. بسیاری از این افراد فالوئرهای خود را به شیوه های ناسالم (مثل خرید فالوئر فیک و...) کسب کرده اند و الزاما عدد نمایش داده شده در صفحه ی شان نشان دهنده ی دنبال کنندگان واقعی شان نیست. از طرف دیگر هر رفتار ضدهنجار یا دوپهلو حرف زدنی ممکن است به مذاق مردم خوش بیاید و صفحه را دنبال کنند تا چند دقیقه بخندند اما آیا این افراد می توانند مبلغان خوبی برای برند باشند؟

مجله ی معروف فوربس در مقاله ای که خرداد ۹۶ منتشر شده است به معرفی ۱۵ اینفلوئنسر معروف ‍پرداخته است. در میان نام های معرفی شده یک ویژگی مشترک وجود دارد: همگی برای مخاطبین خود ارزش آفرینی معنادار می کنند. در لیست فوربز نام افراد ورزشکار، بیزنس وومن، کارآفرین و... به چشم می خورد. محتوای تهیه شده در این پیج ها دارای هویت مشخص و پیام های مشخص برای مخاطبین است.

چند سئوال اساسی وجود دارد که هر کسب و کاری پیش از تصمیم گیری برای همکاری یا عدم همکاری با این افراد باید از خود بپرسند. آیا واقعا دنبال کنندگان این افراد می توانند مشتریان محصول یا خدمات ما باشند؟ آیا گرداننده ی صفحه می تواند پیام کمپین تبلیغاتی و یا برند ما را به خوبی منتقل کند؟ از همکاری با این اینفلوئنسر چه نتیجه ای مطلوب است؟ شخصیت به نمایش گذاشته شده از این فرد با شخصیت برند منطبق است؟ در صورت همکاری انتظار چه گزارش هایی را باید داشته باشیم؟

در خصوص بیمیتو و نظربازار پیش از این وب سایت ها و رسانه های زیادی مقاله منتشر کرده اند. اما بیایید باهم به مورد یک فست فود فروشی معروف؛ که چند روز پیش اتفاق افتاد بپردازیم. یکی از پیج های فعال در زمینه ی تیست غذا ویدئویی از غذا خوردن خود در این پیتزا فروشی، منتشر کرد که این ویدئو با واکنش منفی مخاطبین پیتزا خاتون مواجه شد.

فالوئرهای آن فست فود، زیر تصاویر پیج مربوطه به اعتراض این همکاری می پرداختند که در نهایت البته به پاک کردن کامنت های مخالفین توسط ادمین پیج منجر شد. اینکه « آیا صرف اینکه یک خانم یا آقا غذای یک مجموعه را امتحان می کند و در یک/چند ویدئوی یک دقیقه ای به ذکرنام غذا و نام رستورانی که در آن غذا خورده است کفایت می کند می تواند مبلغ رستوران ما باشد؟ و یا چند درصد دنبال کنندگان آن پیج در تهران هستند؟ چند درصد در شمال و شمال شرق تهران؟ در واقع چند درصد از مخاطبین بالقوه پیتزا خاتون در آن پیج حضور داشتند؟» سئوالاتی بود که اگر این فست فود معروف، پیش از همکاری می پرسید از این همکاری صرف نظر می کرد.

بسیاری افرادی که امروز در اینستاگرام فارسی به عنوان اینفلوئنسر شناخته می شوند اغلب قطعه ی گم شده ی مهمی دارند: ارزش آفرینی برای مخاطبان.

شمار زیادی به واسطه ی شوخی های نامتعارف، محتوای ویدئویی داب اسمش، انتشار عکس های خلاف عرف جامعه و یا تظاهر به تعلق داشتن به طبقه ی متمول جامعه توانسته اند به شمار زیادی دنبال کننده دست پیدا کنند، مخاطبین و دنبال کنندگان این افراد نمی توانند مشتریان بالقوه بسیاری از برندها باشند. کافی ست نگاهی به کامنت های این افراد بیاندازید تا دغدغه ی مخاطبین و تِم فکری شان دستتان بیاید. شاید بهتر باشد قبل از اینکه مبالغ چند میلیون تومانی پرداخت کنیم به کسب و کار خود نگاهی بیاندازیم.

به علاوه اگر از بعد انسانی بخواهیم به این ماجرا نگاه کنیم، در بعضی از موارد با سفارش تبلیغ به افرادی که تخصص کافی در زمینه ی تبلیغات ندارند و حتی زحمت توسعه ی فردی را هم به خودشان نمی دهند تا فعالیت شان را به استاندارد نزدیک کنند در حال ترویج یک فرهنگ غلط هستیم که به افراد بدون تلاش و کم تخصص فرصت فعالیت حرفه ای می دهد.

بهتر است فراموش نکنیم که مهم ترین مسئولیت اجتماعی برندها توجه به جامعه و بهبود محیط آن برای تبدیل شدن به جایی بهتر برای زندگی ست.

برچسب ها:

0 پیام

نظر شما در مورد اینفلوئنسرمارکتینگ آری یا نه؟